Ķīniešu valoda

Ķīniešu valoda jeb Mandarīnu valoda

Lai gan ikdienā visvairāk dzirdamā svešvaloda ir angļu valoda, tomēr popularitātes ziņā tā paliek otrajā vietā aiz ķīniešu valodas.

Cilvēki dažreiz lieto apzīmējumu “ķīniešu valoda” it kā tā būtu viena vienīga valoda, tomēr patiesībā ķīniešu valoda ir iedalāma vairākās radniecīgās valodu grupās, un no tām visplašāk lietotā ir mandarīnu valoda. Mandarīnu valoda ir oficiālā valoda Ķīnas Tautas Republikā, Ķīnas Republikā (Taivānā) kā arī viena no 4 oficiālajām Singapūras valodām.  Mandarīnu valodā runājošo skaits sasniedz 1,1 biljonu.

Ķīnā mandarīnu valodu pieņēma par nacionālo valsts valodu tikai 1932. gadā, līdz tam valstī runāja dažādās valodās un dialektos. 20. gadsimta sākumā lielākā daļa Ķīnas iedzīvotāju piekrita tam, ka valstī nepieciešama kopēja valoda, lai  atvieglotu sazināšanos un cīnītos ar valstī plaši izplatīto analfabētismu.

Pēc 1949. gada izveidotā Ķīnas Tautas Republika turpināja izmantot mandarīnu valodu. 1982. gadā Ķīnas Tautas Republika grozīja savu konstitūciju, padarot mandarīnu valodu par oficiālo valodu kontinentālajā Ķīnā. 1932. gadā, kad mandarīnu valoda oficiāli pieņēma par valsts valodu, galvenais mērķis bija gadsimta laikā nodrošināt to, lai visi ķīnieši mācētu runāt pareizā mandarīnu valodā. Mūsdienās vairāk kā 70% ķīniešu spēj brīvi sarunāties šajā valodā. Tulkojumi no ķīniešu valodas pamazām sāk gūt popularitāti mūsu tulkošanas birojā, pateicoties Ķīnas tūristu pieaugumam Rīgā.