Islandiešu valoda

Islandiešu valoda (íslenska) ir ģermāņu valoda, faktiskā valsts valoda Islandē. Islandiešu valoda ir cēlusies no sennorvēģu valodas, kurā savulaik runāja vikingi. Atšķirībā no citām ziemeļģermāņu valodām, islandiešu valodā ir saglabājušies četri lietvārdu un īpašības vārdu locījumi, kā arī personvārdu, skaitļa vārdu un darbības vārdu locīšana.

Vairums islandiešu valodas pratēju (aptuveni 320 tūkstoši), kā to var gaidīt, dzīvo Islandē. Salīdzinoši lielas islandiešu valodas pratēju kopienas dzīvo arī Kanādā un Dānijā.

Islandiešu alfabētā ir 32 burti. Piemēram, tāpat kā norvēģu, dāņu, islandiešu un fēru valodās lietotais burts „æ” ir atrodams arī osetiešu alfabētā. Gluggaveður ir „laika apstākļi no loga” – vilinoši spilgti laika apstākļi no loga, kas izrādās neticami auksts, kad dodaties ārā!

Ir divu veidu apsveikumi: „Sæll” – ja jūs sveicat vīrieti un „Sæl” – ja jūs sveicināt sievieti.

Islandiešu vārdi ir balstīti uz viņu tēvu vārdiem, tāpēc Skori Jonsson ir Skorri, Jona dēls, un Dimma Jonsdottir ir Dimma, Jonas meita.Daudz strīdu par šo jautājumu, bet tomēr kā ir pareizi Īslande vai Islande? Interesanta atbilde ir atrodama šeit:

2011. gadā sēdē Latviešu valodas ekspertu komisija secināja: kaut gan no lingvistiskā viedokļa pareizāka būtu šīs valsts nosaukuma forma ar garo ī, tomēr, ievērojot tradīcijas citvalodu ģeogrāfisko nosaukumu atveidē, par pilnīgi atbilstošu latviešu valodas normām uzskatāma arī forma Islande. Tāpēc patlaban spēkā ir abas formas: Islande un Īslande.

Rakstīšanas piemēri islandiešu valodā:

Kā jums klājas?

Hvað segirðu gott? (Kvadth sey-ir-thu goht?)

Labi, paldies.

Ēg segi allt gott, þakka þér fyrir. (Yeh sey-i atlt goht, thah-ka thyer fi-rir.)

Kā jūs sauc?

Hvað heitirðu? (Kvath hey-tir-thu?)

Mans vārds ir ______.

Ég heiti ______. (Yeh hey-ti _____.)

Priecājos ar jums iepazīties.

Komdu sæll, (cilvēkam). (Komdu skats-l.)

Komdu sæl, (sievietei). (Komdu sighl.)

Lūdzu.

Gjörðu svo vel, (vienai personai). (Gyur-thuh svo vel.)

vai Gerið ðið svo vel, (daudziem cilvēkiem). (Gyer -ith thith svo vel.)

Jā. 

Já. (Yaw.)

Nē. 

Nei. (Nay.)

or Jú (Yoo; for answering a negative question).